Echo serca ważne dla osób uprawiających sport.
W ostatnich latach wyraźnie rośnie liczba osób, które aktywnie, regularnie uprawiają różne rodzaje sportu. Z punktu widzenia kardiologów i ogólnie medycyny, jest to bardzo korzystny trend.
Jednocześnie należy jednak pamiętać, że z jednej strony sport uprawiany regularnie doprowadza do zmian w układzie krążenia osób trenujących, a z drugiej strony, nie każda osoba może uprawiać każdy rodzaj sportu. Dlatego ważne zarówno przed rozpoczęciem treningów, jak i w czasie ich trwania są badania układu krążenia, w tym badanie echo serca. Szczególnie powinni pamiętać o tym amatorzy, którzy myślą o rozpoczęciu, lub już czynnie uprawiają sport.
Najczęstsze zmiany, które obserwujemy w echo serca u osób aktywnych fizycznie, to powiększenie się wymiarów serca oraz zwiększenie grubości mięśnia sercowego. Zwykle tworzą one obraz tzw. „serca sportowca”.
Niestety czasem przebudowa serca u sportowca może mieć charakter patologiczny i wtedy może prowadzić do groźnych powikłań, w tym do nagłego zgonu sercowego. I to właśnie zagrożenie nagłym zgonem sercowym nakazuje badania osób aktywnych sportowo na każdym etapie treningów.
Dlatego badanie echo serca powinien wykonać każdy (sportowiec i amator) przed rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej, ponieważ badanie to potrafi wykryć istniejące schorzenia, które mogą być przeciwwskazaniem do intensywnego uprawiania sportu, jak chociażby często nierozpoznana u osób młodych kardiomiopatia przerostowa.
Badanie echo serca należy też powtarzać okresowo już w trakcie regularnie uprawianego sportu, ponieważ pozwala ono zróżnicować fizjologiczne „serce sportowca” od zmian patologicznych do których może dochodzić w przebiegu uprawiania sportu.
Powyżej obraz serca prawidłowego.
Poniżej obraz serca u osoby młodej z kardiomiopatią przerostową.