Guzy, nowotwory, raki w badaniu USG
Nie każdy wyczuwalny guz jest nowotworem i nie każdy nowotwór jest zmianą złośliwą lub rakiem.
- GUZ (łac) jest to każde nietypowe uwypuklenie na ciele lub odgraniczona zmiana w badaniu obrazowym o nieznanym pochodzeniu – może to być np krwiak, popularnie zwany siniakiem.
- NOWOTWÓR – to nieprawidłowa tkanka powstająca z jednej chorej komórki organizmu. Rośnie ona w wyniku niekontrolowanych podziałów komórek .
Nie każdy nowotwór jest groźny.
- Dzielimy je na zmiany łagodne i złośliwe.
- Zmiana łagodna najczęściej zbudowana jest z komórek zbliżonych budową do tkanek , z których się wywodzi , nie niszczy narządu i okolicznych tkanek oraz nie rozsiewa się po organizmie.
- Zmiana złośliwa posiada dwie główne cechy – nacieka okoliczne tkanki oraz ma zdolność do tworzenie odległych przerzutów drogą krwi lub węzłów chłonnych .
Jest kilka cech odróżniających zmiany łagodne od złośliwych również w badaniu USG. Jeżeli badający nie ma pewności, z jakim rodzajem guza ma do czynienia, odsyła pacjenta na dalszą diagnostykę – tomografię komputerową lub biopsję.
Na zdjęciu uwidoczniono naczyniaka wątroby, który jest nowotworem łagodnym , nie wymaga leczenia, a jedynie okresowej kontroli ultrasonograficznej.