Usg tarczycy jest podstawowym badaniem zalecanym przez lekarzy przy podejrzeniu chorób tarczycy.
Umożliwia szybkie zróżnicowanie torbieli łagodnych od innych guzków litych. Jest podstawowym badaniem, które kwalifikuje zmiany ogniskowe do ewentualnej biopsji, w przypadku kiedy zachodzi podejrzenie, że są to zmiany nowotworowe złośliwe, przerzutowe lub chłoniaki.
Ultrasonografia służy nie tylko do diagnozowania chorób tarczycy, ale również do monitorowania leczenia farmakologicznego i operacyjnego.
Kontrola leczenia farmakologicznego polega głównie na ocenie wielkości, unaczynienia i struktury tarczycy w zapaleniach i autoimmunologicznych chorobach tarczycy takich jak choroba Hashimoto lub Gravesa – Basedova.
Kontrola po leczeniu operacyjnym polega głównie na obserwacji, czy nie dochodzi do odrostu kikutów tarczycy. Kontrola po operacji raka tarczycy obejmuje również ocenę węzłów chłonnych, w kierunku obecności przerzutów. Ultrasonografia jest doskonałym narzędziem kontrolnym ze względu na dużą dostępność, bezpieczeństwo – nie wytwarza żadnego szkodliwego promieniowania dla człowieka, może być wykonywane często, bez ograniczeń czasowych.
Badanie USG wykonywane jest również przed jodoterapią w nadczynności tarczycy.
Usg tarczycy stosuje się do okresowej obserwacji zmian ogniskowych, określonych jako łagodne w biopsji lub morfologicznie. Sprawdzamy czy nie powiększają się lub nie tworzą nowe.
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
Zalecam wykonać badanie w sytuacji, kiedy:
Badanie wykonujemy u osób, które ukończyły 10 rok życia.
Koszt badania 200 zł